ΠΑΟ, ΟΛΕ! «Σύλλογος μεγάλος, δεν υπάρχει άλλος…»

Νίκη-θρίαμβος για το τριφύλλι μέσα στο Σαν Σίρο.

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε απόψε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Ιντερ, καθώς επικράτησε των «νερατζούρι» με 1-0 μέσα στο «Σαν Σίρο», στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής ημέρας για τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Σαριέγκι στο 69ο λεπτό. Σε συνδυασμό με την ισοπαλία (2-2) που απέσπασε η Βέρντερ Βρέμης από την Ανόρθωση στο ΓΣΠ, στον Παναθηναϊκό αρκεί μια ισοπαλία στη συνάντηση της τελευταίας αγωνιστικής με την κυπριακή ομάδα στο ΟΑΚΑ, προκειμένου να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ιντερ προσπάθησε να πιέσει για να επιβάλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά, αλλά ο καλοστημένος Παναθηναϊκός αντέδρασε ψύχραιμα και, προϊόντος του χρόνου, βρήκε τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο του «Σαν Σίρο». Ετσι, η πρώτη καλή φάση ανήκε στον Παναθηναϊκό και καταγράφηκε στο 16ο λεπτό, με τον Μάντζιο να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε από κοντά, ύστερα από σύγχυση στην περιοχή των «νερατζούρι».

Στο 20΄, από κόρνερ του Καραγκούνη ο Σιμάο έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σέζαρ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν σοβαρά τον Γκαλίνοβιτς: ο Καμπιάσο βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Ιμπραϊμοβιτς, ο οποίος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού στέλνοντάς την όμως και (λίγο) πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν η φάση του 45ου λεπτού, όταν ο Αντριάνο σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη ο Μουρίνιο θέλησε να κάνει πιο επιθετική τον Ιντερ, γι αυτό πέρασε ακόμη έναν μεσοεπιθετικό, τον Κουαρέσμα, στη θέση του μέσου Μουντάρι. Παρ΄ όλα ταύτα η πρώτη ευκαιρία ανήκε πάλι στον Παναθηναϊκό, όταν στο 52΄ ο Σιμάο είχε ένα πολύ καλό μακρινό σουτ που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 55΄ το λάθος του Γκαλίνοβιτς στην έξοδο που επιχείρησε λίγο έλειψε να κοστίσει, όμως η κεφαλιά του Καμπιάσο απομακρύνθηκε από τον Γκούμα πριν περάσει τη γραμμή.

Η πολύ καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 69΄. Σκόρερ ήταν ο Σαριέγκι, που πήρε το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Σέζαρ στην κεφαλιά του Γκούμα και με προβολή έκανε το 0-1. Η αρνητική για την ομάδα του εξέλιξη ανάγκασε τον Μουρίνιο να ρισκάρει, ρίχνοντας στον αγώνα ακόμη δύο επιθετικούς, τον Μπαλοτέλι και τον Κρουζ. Λογική συνέπεια ήταν η Ιντερ να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να απειλήσει σε κάποιες περιπτώσεις, όπως στο 83΄ με τον Μαϊκόν και στο 85΄ με τον Κρουζ. Η μεγάλη στιγμή των Ιταλών σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Γκαλίνοβιτς έκανε μεγάλη απόκρουση πετώντας τη μπάλα κόρνερ στην κεφαλιά του Κρουζ.

Διαιτητής: Τομ Όβερμπρο (Νορβηγία)

Κίτρινες: Γκαλίνοβιτς, Γκούμας.

ΙΝΤΕΡ (Ζοζέ Μουρίνιο): Ζούλιο Σέζαρ, Κόρντομπα, Ζανέτι, Μάξουελ (75΄ Κρουζ), Φίγκο (72΄ Μπαλοτέλι), Ιμπραΐμοβιτς, Αντριάνο, Μαϊκόν, Καμπιάσο, Μουντάρι (46΄ Κουαρέσμα), Ματεράτσι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Γκούμας, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Καραγκούνης (63΄ Σαλπιγγίδης), Γκάμπριελ (85΄ Τζιώλης), Μάντζιος (90΄+ Ρουκάβινα).