«Ευρωπαναθηναϊκός» συνέτριψε τη Βέρντερ με 0-3

«Ζωντανός» στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League έμεινε ο Παναθηναϊκός, μετά την εκτός έδρας νίκη του στη Βρέμη.

Στον αγώνα με την Βέρντερ Βρέμης, για την 4η ημέρα του Β΄ ομίλου, οι «πράσινοι» πήραν μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-0, χάρη σε γκολ των Μάντζιου (58΄), Καραγκούνη (70΄) και Τζιόλη (83΄). Το «τριφύλλι» πέρασε στην τρίτη θέση, αφήνοντας στην τελευταία την ομάδα του Τόμας Σάαφ και μετά την ισοπαλία στον άλλο αγώνα του ομίλου, τα πάντα, πλέον, μπορούν να συμβούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Παίζοντας με τρία αμυντικά χαφ (Τζιόλης, Ζιλμπέρτο, Σιμάο) ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Γκαλίνοβιτς και με καλή κυκλοφορία της μπάλας κυριάρχησε σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία δεν άργησε να έρθει για το «τριφύλλι».

Στο 13΄ το απευθείας φάουλ του Καραγκούνη αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Βίζε και στην επαναφορά της μπάλας η κεφαλιά του Μάντζιου κατέληξε στην αγκαλιά του Γερμανού γκολκίπερ. Δύο λεπτά αργότερα νέο σουτ του Γκάμπριελ έξω από την περιοχή απέκρουσε εύκολα ο Βίζε. Μέχρι το 25΄ οι Γερμανοί δεν είχαν φανεί καθόλου στον αγωνιστικό χώρο. Στην πρώτη αξιόλογη φάση που δημιούργησαν, το σουτ του Ρόζενμπεργκ έξω από την περιοχή απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Γκαλίνοβιτς.

Η μεγάλη ευκαιρία για τους Γερμανούς χάθηκε στο 29΄ με το απευθείας φάουλ του Ντιέγκο να διώχνει σωτήρια ο Γκαλίνοβιτς. Στο 40΄ ο Μάντζιος βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε βρήκε τα πόδια αμυντικού της Βέρντερ, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 55΄ μετά το γύρισμα του Νίλσον στην περιοχή και τον Καραγκούνη να αστοχεί απελπιστικά από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση. Αυτό που δεν κατάφερε ο διεθνής μέσος, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα ο «δήμιος» της Βέρντερ, Βαγγέλης Μάντζιος με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή (0-1). Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του σέντερ φορ των «πράσινων» εις βάρος της Βέρντερ σε ισάριθμες αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η μεγαλειώδης εμφάνιση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο 70΄ ο Γιώργος Καραγκούνης με εξαιρετικό βολέ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βίζε.

Επτά λεπτά πριν το τέλος ένας εκ των κορυφαίων παικτών του Παναθηναϊκού στο σημερινό ματς, ο Αλέξανδρος Τζιόλης, με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-3, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον θρίαμβο της ομάδας του.

Διαιτητής: Β. Κάσαϊ (Ουγγαρία)

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ (Τ. Σάαφ): Βίζε, Πρεντλ (46΄ Φριτς -68΄ λ.τ. Σανόγκο), Μερτεζάκερ, Νάλντο, Πάσανεν, Μπάουμαν, Βράνιες (62΄ Χαντ), Ντιέγκο, Εζίλ, Πιζάρο, Ρόζενμπεργκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Βύντρα, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Γκάμπριελ (75΄ Μουν), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Τζιόλης, Σιμάο, Καραγκούνης (79΄ Γκούμας), Μάντζιος (88΄ Σαλπιγγίδης).